Skip to content

194 Prigmore StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block104
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,331
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
42%
Improvement Value:$38,500
58%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+2.8%
2024$7,789+3.3%
2023$7,540+0.2%
2022$7,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 17446, Page 1544Recorded3/14/2019

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 5498, Page 751Recorded5/31/2005

Property Built

Built

Year Built: 1950