Skip to content

15 Highview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 28, 2008

Property Information

Block716
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
28%
Improvement Value:$51,400
72%
Total Assessment$71,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,572+2.8%
2024$8,337+6.7%
2023$7,811+0.2%
2022$7,799+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5950, Page 627Recorded6/3/2008

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4717, Page 467Recorded12/3/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954