Skip to content

14 Fountain StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block105
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
28%
Improvement Value:$52,900
72%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,872+2.8%
2024$8,629+3.3%
2023$8,354+0.2%
2022$8,341+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6290, Page 571Recorded9/29/2011

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6248, Page 660NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/18/2011

Property Built

Built

Year Built: 1939