Skip to content

18 Fountain StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block105
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,033
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
39%
Improvement Value:$54,500
61%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,470+2.9%
2024$10,178+3.4%
2023$9,844+0.2%
2022$9,829+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 19842, Page 1661

Property Built

Built

Year Built: 1950