Skip to content

147 Prigmore StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block107
Lot52
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,462
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
40%
Improvement Value:$42,700
60%
Total Assessment$70,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,476+2.8%
2024$8,244+3.3%
2023$7,981+0.2%
2022$7,969+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 18922, Page 75Recorded5/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950