Skip to content

618 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block107
Lot76
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage852
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
50%
Improvement Value:$29,300
50%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083+2.8%
2024$6,889+3.3%
2023$6,669+0.2%
2022$6,659+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$27,010

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 6296, Page 6NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/21/2011

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 4482, Page 410Recorded3/4/1998

Property Built

Built

Year Built: 1930