Skip to content

11 Lawrence Brook DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jan 26, 2020

Property Information

Block11
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,637
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
12%
Improvement Value:$173,800
88%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,638+7.3%
2024$22,035+3.3%
2023$21,331+0.2%
2022$21,299+127.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 17827, Page 1982Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 7041, Page 616Recorded9/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957