Skip to content

44 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1900

Last Sale Date
Mar 6, 2024

Property Information

Block13
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionENCL. PORCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage224
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
88%
Improvement Value:$2,600
12%
Total Assessment$22,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,713+2.8%
2024$2,639+3.3%
2023$2,555+0.2%
2022$2,551+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$585,000

To:

Sq Ft224DeedBook 18853, Page 708Recorded3/4/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft224DeedBook 6220, Page 535

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft224DeedBook 5202, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1900