Skip to content

56 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block13
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,056
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
23%
Improvement Value:$97,800
77%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,246+2.8%
2024$14,830+3.3%
2023$14,356+0.2%
2022$14,334+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939