Skip to content

43 Kossman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1911

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Mar 21, 2001

Property Information

Block141
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,172
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
36%
Improvement Value:$39,500
64%
Total Assessment$62,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+3.1%
2024$7,346+3.3%
2023$7,109+0.1%
2022$7,099+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 4897, Page 99Recorded4/12/2001

Property Sale

SaleMulti
$108,500

From:

To:

DeedBook 4719, Page 215Recorded12/13/1999

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3637, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1911