Skip to content

36 Chestnut StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1932

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block141
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,448
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
28%
Improvement Value:$45,500
72%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,444+3.2%
2024$7,215+3.5%
2023$6,973+0.1%
2022$6,963+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 5388, Page 611Recorded9/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3735, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1932