Skip to content

8 Squire StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1903

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block148
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2704

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage2,981
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
27%
Improvement Value:$74,100
73%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,426+3.1%
2024$12,055+3.3%
2023$11,664+0.1%
2022$11,648+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft2,981DeedBook 5108, Page 94Recorded10/31/2002

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4489, Page 92Recorded3/31/1998

Property Built

Built

Year Built: 1903