Skip to content

18 Matawan RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block148
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2704

Building Details

Building Class10
DescriptionGLASS SHOWROOM
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage4,510
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
25%
Improvement Value:$116,100
75%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,962+3.1%
2024$18,396+3.3%
2023$17,800+0.1%
2022$17,775+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963