Skip to content

36 South DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block15
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,440
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
27%
Improvement Value:$60,000
73%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,904+2.8%
2024$9,634+3.3%
2023$9,326+0.2%
2022$9,312+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948