Skip to content

47 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1940

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block15
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,760
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
32%
Improvement Value:$71,100
68%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,557+2.8%
2024$12,214+3.3%
2023$11,824+0.2%
2022$11,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$423,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 18212, Page 1533Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6715, Page 380Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 6191, Page 409Recorded9/7/2010

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 3846, Page 529Recorded4/5/1990

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 32250, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1940