Skip to content

11 Sherman AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$133,285
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block178
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
31%
Improvement Value:$37,900
69%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+3.1%
2024$6,471+3.3%
2023$6,262+0.1%
2022$6,253+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,285

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17134, Page 380Recorded4/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949