Skip to content

19 Sherman AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$390,500
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block178
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
29%
Improvement Value:$40,300
71%
Total Assessment$57,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+3.1%
2024$6,755+8.5%
2023$6,227+1.6%
2022$6,127+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,500

To:

DeedBook 19047, Page 826

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6589, Page 301Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5595, Page 454Recorded12/12/2005

Property Sale

SaleMulti
$114,500

To:

DeedBook 4070, Page 507

Property Sale

SaleMulti
$54,000

Property Built

Built

Year Built: 1949