Skip to content

32 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block22
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,006
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
32%
Improvement Value:$66,000
68%
Total Assessment$96,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,633+2.8%
2024$11,315+3.3%
2023$10,954+0.2%
2022$10,937+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 5631, Page 893Recorded2/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1963