Skip to content

2 Taylor Ave(Block 22 Lot 27)East Brunswick, NJ 08816

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$35,000,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block22
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class10
Description140APTS
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage61,724
Acreage9.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$560,000
23%
Improvement Value:$1,871,700
77%
Total Assessment$2,431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$291,926+2.8%
2024$283,950+3.3%
2023$274,879+30.2%
2022$211,123+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000,000

To:

Sq Ft61,724DeedBook 6291, Page 73

Property Sale

Sale
$31,915,000

From:

To:

DeedBook 5246, Page 129Recorded11/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1960