Skip to content

10 George StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block233
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,784
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
42%
Improvement Value:$50,300
58%
Total Assessment$86,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,584+3.1%
2024$10,268+3.3%
2023$9,936+0.1%
2022$9,922+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$338,500

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 6932, Page 174Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 4808, Page 812Recorded8/9/2000

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3735, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1979