Skip to content

9 George StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block234
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,748
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
34%
Improvement Value:$65,600
66%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,145+3.1%
2024$11,783+3.3%
2023$11,401+0.1%
2022$11,385+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 6689, Page 693Recorded5/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 4815, Page 722Recorded8/24/2000

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3715, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1972