Skip to content

40 Mason AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block237
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,222
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
25%
Improvement Value:$100,700
75%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,352+3.1%
2024$15,864+3.3%
2023$15,350+0.1%
2022$15,329+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 4859, Page 424Recorded12/27/2000

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 3645, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1979