Skip to content

42 Mason AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block237
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,248
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
25%
Improvement Value:$89,700
75%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,633+3.1%
2024$14,196+3.3%
2023$13,736+0.1%
2022$13,717+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6742, Page 654Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3721, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1979