Skip to content

3203 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block29.07
Lot3
QualifierC0203
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6671, Page 276

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5830, Page 548NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007