Skip to content

3209 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Mar 3, 2014

Property Information

Block29.07
Lot3
QualifierC0209
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6550, Page 434

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6327, Page 869Recorded2/29/2012

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5820, Page 534NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/21/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007