Skip to content

1105 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0105
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6653, Page 579

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 6184, Page 555Recorded8/10/2010

Property Sale

Sale
$267,800

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5718, Page 138NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006