Skip to content

3303 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block29.07
Lot3
QualifierC0303
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,900

To:

Sq Ft1,558DeedBook 18202, Page 750

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5859, Page 614NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007