Skip to content

561 Cranbury Rd Ste CEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block319
Lot40
QualifierC0003
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4303

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage2,099
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
24%
Improvement Value:$79,100
76%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,497+2.8%
2024$12,156-25.5%
2023$16,312+0.2%
2022$16,287+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,099DeedBook 6378, Page 634

Property Sale

Sale
$384,175
DeedBook 3745, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1988