Skip to content

101 Fern Rd(Unit QFARM)East Brunswick, NJ 08816

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 1, 1983

Property Information

Block320
Lot19.01
QualifierQFARM
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4200

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage19.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$638+3.1%
2024$619+3.4%
2023$599+0.1%
2022$598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 3295, Page 226