Skip to content

400 Dunhams Corner Rd(Block 320 Lot 6)East Brunswick, NJ 08816

Built 1910
Farm (Regular)

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block320
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4000

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,632
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,068+3.1%
2024$2,976+3.4%
2023$2,878+0.1%
2022$2,876+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,632Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$672,800

From:

To:

Sq Ft2,762Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft2,340Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft2,374Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3718, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1910