Skip to content

1401 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block321.02
Lot14
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$377,500

To:

DeedBook 19462, Page 1796

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6513, Page 269Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$139,900

To:

DeedBook 4980, Page 280

Property Sale

Sale
$52,100
DeedBook 4918, Page 617

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 4179, Page 347

Property Sale

Sale
$115,145
DeedBook 382, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1989