Skip to content

2703 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block321.02
Lot27
QualifierC0003
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class10
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 19219, Page 956

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 17574, Page 1485Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6892, Page 416Recorded11/19/2016

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5695, Page 777Recorded7/20/2006

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5355, Page 300Recorded7/20/2004

Property Sale

Sale
$84,250
DeedBook 4456, Page 417

Property Sale

Sale
$119,206
DeedBook 3833, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1989