Skip to content

1 Covington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block322.61
Lot1
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-700
Dwellings1
ZoningTG
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+3.3%
2023$6,868+0.1%
2022$6,859+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6589, Page 605

Property Sale

Sale
$245,500

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5409, Page 293Recorded11/12/2004

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4918, Page 839

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4555, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1985