Skip to content

50 Highland StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block42
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
35%
Improvement Value:$47,500
65%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,788+2.8%
2024$8,548+3.3%
2023$8,275+0.2%
2022$8,262+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6723, Page 193Recorded8/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4298, Page 334Recorded1/18/1996

Property Built

Built

Year Built: 1966