Skip to content

36 Parker StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block48
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,494
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
38%
Improvement Value:$41,900
62%
Total Assessment$67,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,115+2.8%
2024$7,894+3.3%
2023$7,642+0.2%
2022$7,630+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 6678, Page 125Recorded4/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1955