Skip to content

22 Parker StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 30, 1982

Property Information

Block48
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
41%
Improvement Value:$36,300
59%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+2.9%
2024$6,990+3.4%
2023$6,758+0.2%
2022$6,748+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 32500, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1970