Skip to content

17 W Prospect StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block50
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,436
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
31%
Improvement Value:$50,600
69%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+2.8%
2024$8,606+3.3%
2023$8,331+0.2%
2022$8,319+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 5527, Page 93Recorded8/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$128,000

Property Built

Built

Year Built: 1911