Skip to content

15 W Prospect StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block50
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage3,873
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
13%
Improvement Value:$184,700
87%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,343+2.8%
2024$24,650+3.3%
2023$23,863+0.2%
2022$23,827+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft3,873DeedBook 5785, Page 168Recorded2/15/2007

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,873DeedBook 5603, Page 355Recorded12/27/2005

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 32420, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1967