Skip to content

7 Miller AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 26, 1988

Property Information

Block572
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,159
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$90,900
82%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,523+3.1%
2024$13,119+3.3%
2023$12,695+0.1%
2022$12,677+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000

To:

Sq Ft2,159DeedBook 3741, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1984