Skip to content

12 Newman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Dec 19, 1985

Property Information

Block176
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,192
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
31%
Improvement Value:$78,100
69%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,791+3.1%
2024$13,380+3.3%
2023$12,947+0.1%
2022$12,928+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,192