Skip to content

4 Colburn RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 15, 1992

Property Information

Block575
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,924
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
34%
Improvement Value:$70,600
66%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+2.8%
2024$12,494+7.9%
2023$11,575+0.2%
2022$11,558+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 4027, Page 883Recorded12/16/1992

Property Built

Built

Year Built: 1956