Skip to content

16 Colburn RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block575
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
35%
Improvement Value:$61,400
65%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,261+2.8%
2024$10,953+3.3%
2023$10,603+0.2%
2022$10,587+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 4777, Page 317Recorded5/22/2000

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

DeedBook 3927, Page 255Recorded8/9/1991

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 29350, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1956