Skip to content

28 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 17, 1986

Property Information

Block577
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
35%
Improvement Value:$59,800
65%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,045+2.8%
2024$10,743+3.3%
2023$10,400+0.2%
2022$10,384+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 3584, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1956