Skip to content

30 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block577
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,384
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
23%
Improvement Value:$103,800
77%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,005+17.5%
2024$13,622+3.4%
2023$13,179+0.2%
2022$13,159+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 6146, Page 668Recorded4/8/2010

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 4798, Page 414Recorded7/13/2000

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 4155, Page 560Recorded6/8/1994

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 29660, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1956