Skip to content

53 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jan 20, 1987

Property Information

Block579
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,220
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
26%
Improvement Value:$96,100
74%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,534+2.8%
2024$15,110+3.3%
2023$14,627+0.2%
2022$14,605+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft2,220DeedBook 3591, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1956