Skip to content

43 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 4, 2001

Property Information

Block579
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$66,100
65%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,173+2.8%
2024$11,840+3.3%
2023$11,462+0.2%
2022$11,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 4983, Page 844Recorded11/27/2001

Property Sale

Sale
$170,000

Property Built

Built

Year Built: 1956