Skip to content

34 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$378,500
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block580
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
30%
Improvement Value:$72,600
70%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+9.2%
2024$11,455+3.3%
2023$11,089+5.0%
2022$10,565+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$378,500

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6874, Page 344Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

DeedBook 3805, Page 825Recorded9/12/1989

Property Built

Built

Year Built: 1956