Skip to content

36 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block580
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
30%
Improvement Value:$66,200
70%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,417+2.8%
2024$11,105+3.3%
2023$10,750+0.2%
2022$10,734+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 17484, Page 147Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 4823, Page 415Recorded9/13/2000

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 2921, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1956