Skip to content

82 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Jan 15, 1985

Property Information

Block582
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
29%
Improvement Value:$80,000
71%
Total Assessment$112,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530+2.8%
2024$13,160+3.3%
2023$12,740+0.2%
2022$12,720+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$87,900

To:

Sq Ft1,852

Property Built

Built

Year Built: 1956