Skip to content

32 Corona RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block585
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
29%
Improvement Value:$68,600
71%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,645+2.8%
2024$11,327+3.3%
2023$10,965+5.4%
2022$10,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 18018, Page 1274Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 5344, Page 454

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3606, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1956